Apoteka

PROČITAJTE NOVI BROJ:

https://apoteka-magazin.rs/casopis.php?id=46

U farmaceutskoj praksi je od skoro pocela da se menja tradicionalna metoda doziranja tableti-ranih lekova „jedna doza za sve" ka konceptu koji je više usmeren ka specificnostima svakog pacijenta pojedinacno. Ovaj koncept personalizovanog leka se postiže oznacavanjem lekova pomocu posebno dizajniranih kodova, Data-Enriched Edible Pharmaceuticals (DEEPs), koji se štampaju na svakoj pojedinacnoj piluli u obliku QR koda.

DEEP kodovi daju informaciju o dozi koja je prilagoƒena preciznim potrebama odreƒenog pacijenta, kao i druge tipove podataka koji su korisni farmaceutima, lekarima a takoƒe mogu pomoci u borbi protiv falsifikovanja lekova. Ova funkcija omogucava pacijentu da lako identifi-kuju lek, dobije sve potrebne informacije i prati korišcenje leka na pametnom telefonu.

Trenutna praksa u nekim razvijenim zemljama je da se ogranicena kolicina informacija nalazi na QR ili bar kodu zalepljenom na kutiju leka prilikom njegovog preuzimanja u apoteci. Meƒutim, prednost ovakvog obeležavanja je u tome što lek ostaje koristan cak i ako originalno pakovanje nije dostupno, a pri tome bi se cak mogao identifikovati korisnik kome je namenjen. Sve pomenuto je važno za uslove kucnog a pogotovu stacionarnog lecenja.

Takoƒe, DEEP tehnologija utire put ka kružnom lancu snabdevanja farmaceutskim proizvodi-ma omogucavajuci proizvodnju personalizovanih lekova na zahtev, izbegavajuci nagomilavanje proizvoda i probleme zbog lagera lekova kojima istice rok trajanja.

Da bi se prihvatila digitalna zdravstvena zaštita u ovom formatu, ona mora biti prilagodljiva i laka za korišcenje. Kombinacija digitalne zdravstvene zaštite i DEEP-a napravljenih na zahtev mogla bi potencijalno doprineti vecoj disciplini i bezbednosti pacijenata u buducnosti.


Redakcija BBSoft-aVAŠ