PRETPLATA
Pretplata za časopis BB Informator iznosi:
- Pojedinačno slanje 400,00 + pdv
- Za 6 meseci 2000,00 + pdv
- Za 12 meseci 4000,00 + pdv
U okviru pretplate na časopis BB Informator apoteka ima pravo i na sledeće usluge:
- Besplatno prezentovanje apoteke, adresa, telefon i posebne usluge na sajtu www.bbsoft.rs/infocentar.
- Prikaz lagera apoteke namenjen pacijetima koji traže lek.
- Besplatno objavljivanje malih oglasa u časopisu.
- Prisustvovanje stručnim skupovima u hotelu Hyatt Regency Beograd, u organizaciji BB Soft –a za sve članove kolektiva apoteke koja je pretplatnik.
- Apoteke pretplatnici BB INFORMATORA mogu, pod povoljnim uslovima, obezbediti svojim pacijentima besplatan primerak časopisa APOTEKA plaćanjem samo troškova slanja Post Expressom.
- Prijavom na Mailing listu, apoteke pretplatnici redovno će dobijati aktuelne vesti i informacije značajne za rad apoteke, edukacije, obaveštenja o promeni cene lekova, pojavi novih proizvoda na tržištu, obaveštenje o Dopunama i izmenama „Žutog" Registra lekova.
284. decembar 2018.
Prozor u svet
Zamislite da ste stariji pacijent koji koristi lekove za hipertenziju, povišen holesterol, dijabetes tip 2 i uz to uzimate i multivitaminske preparate, ili ste pacijent koji zbog mnogo obaveza ne stiže da redovno podigne terapiju, ili živite u selu pa vam često nije zgodno da idete do grada i apoteke itd. I onda dobijete mogućnost da vam na kućnu adresu donesu vašu terapiju (i lekove koji se izdaju na recept i one bez recepta) upakovane u pojedinačne kesice koje sadrže dnevne doze lekova, označene kada treba da se koriste, a sve spakovano u posebnu kutiju iz koje kesice lako vadite za vas prilagođenim redosledom (kao papirne maramice iz kutija za tu namenu). A kad treba da počne sledeći ciklus, nakon nekoliko nedelja, opet vam stigne paketić vaših lekova, koji su uz to provereni sa vašim lekarom i ne razmišljate da li ćete imati dovoljno lekova. A ukoliko imate neko pitanje, na raspolaganju vam stoji farmaceut, 24 sata dnevno, sa kojim možete porazgovarati telefonom ili putem poruka. Morate priznati da zvuči dosta praktično i nekako deluje da bi moglo dosta da poboljša komplijansu. Sve navedeno uopšte ne morate da zamišljate. Pomenuta usluga i online apoteka postoje u Sjedinjenim Američkim Državama i zovu se „PillPack", a njihov slogan kaže „Zaboravite sve što ste do sada znali o apoteci". Ova priča dodatno dobija na značaju od letos kada je objavljena vest da je kompanija „Amazon", najveća svetska Internet prodavnica, kupila „PillPack". Mnogi svetski stručnjaci iz oblasti farmacije smatraju da ovo partnerstvo može preusmeriti način poslovanja i rada apoteka u potpuno novom pravcu. Takođe, menja se paradigma i postavljaju se novi standardi, pa farmaceuti iznova moraju da dokažu pacijentima vrednosti posete apoteci i individualnog kontakta sa apotekarima. Sprega između tehnologije i zdravstva je već izvesna i u budućnosti će svakako biti još više povezana, a neminovno je da apotekarska struka mora da evoluira ruku pod ruku sa tehnologijom. Iako ova priča trenutno nema nikakve veze sa Srbijom i ne utiče na farmaciju kod nas, mislim da je veoma važna i da će u budućnosti biti veoma značajna za rad i naših farmaceuta. Proces digitalizacije zdravstva u Srbiji je u toku i uz sve probleme koje ima daje obrise prednosti korišćenja tehnologije. I ako se osvrnemo na ovu 2018. godinu koja se bliži kraju, teško da bi smo izdvojili suštinski važnu promenu koja je uticala na farmaceutsku delatnost u Srbiji. Zato se nadam da će Nova, 2019. godina biti godina u kojoj će farmaceuti definisati svoju ulogu u zdravstvenom sistemu Srbije, a primer sa početka biti dobra dopuna farmaceutskih usluga, a ne pretnja opstanku klasičnih apoteka.
Glavna i odgovorna urednica
Estela Gaković Ranisavljević