PRETPLATA
Pretplata za časopis BB Informator iznosi:
- Pojedinačno slanje 400,00 + pdv
- Za 6 meseci 2000,00 + pdv
- Za 12 meseci 4000,00 + pdv
U okviru pretplate na časopis BB Informator apoteka ima pravo i na sledeće usluge:
- Besplatno prezentovanje apoteke, adresa, telefon i posebne usluge na sajtu www.bbsoft.rs/infocentar.
- Prikaz lagera apoteke namenjen pacijetima koji traže lek.
- Besplatno objavljivanje malih oglasa u časopisu.
- Prisustvovanje stručnim skupovima u hotelu Hyatt Regency Beograd, u organizaciji BB Soft –a za sve članove kolektiva apoteke koja je pretplatnik.
- Apoteke pretplatnici BB INFORMATORA mogu, pod povoljnim uslovima, obezbediti svojim pacijentima besplatan primerak časopisa APOTEKA plaćanjem samo troškova slanja Post Expressom.
- Prijavom na Mailing listu, apoteke pretplatnici redovno će dobijati aktuelne vesti i informacije značajne za rad apoteke, edukacije, obaveštenja o promeni cene lekova, pojavi novih proizvoda na tržištu, obaveštenje o Dopunama i izmenama „Žutog" Registra lekova.
228. - maj 2014.
Postavljate li prava pitanja?
Već vekovima u nazad postavljanje pravih pitanja predstavlja osnovu razvoja ljudske misli, nauke i društva. Prema istraživanjima Instituta Pravo pitanje (Right Question Institute), čiji je osnivač harvardski psiholog Den Rotštajn (Dan Rothstein) strateška upotreba pitanja čoveka čini pametnijim i boljim u poslu kojim se bavi. Pol Haris (Paul Harris), profesor razvojne psihologije na Harvardu, u knjizi upečatljivog naslova, Veruj kako ti se kaže (Trust What You’re Told), iznosi tezu da pitanja i njihovo postavljanje imaju centralnu ulogu u kognitivnom razvoju deteta.Haris tvrdi da deca uče o svetu postavljajući pitanja i slušajući odgovore starijih. Tome u prilog ide istraživanje kanadskog psihologa, Mišel Šuinar (Michèle Chouinard), koja je u periodu od 200 sati pratila interakciju četvoro dece sa svojim vaspitačicama. Izračunala je da su deca u proseku postavljala jedno do tri pitanja u minuti. Ekstrapolacijom se dobija podatak da bi ovo četvoro dece, u periodu između druge i pete godine, postavili odraslima oko 40.000 pitanja.
Kako starimo, postajemo ubeđeniji da bolje poznajemo svet oko sebe i vrlo često gubimo iz vida stvari koje ne znamo. Drugim rečima, manje pitamo.Tačno je da odrastanjem i starenjem uvećavamo lično znanje, ali je isto tako tačno da gubljenjem interesovanja da postavljamo pitanja postajemo manje inventivni i kreativni, a kumulativni efekat može biti umanjivanje kapaciteta za lični razvoj i profesionalno napredovanje. Ako se ima u vidu da nauka, odnosno njen napredak, počiva na ispravno formulisanim pitanjima, onda značaj te veštine i cena njenog zapostavljanja nipošto nisu male.Sva velika naučna otkrića došla su zahvaljujući tome što je neko uspeo da postavi pravo pitanje na koje je moguće odgovoriti. To nije nimalo lako.
Nauka o pitanjima nas vodi do nove rubrike koju pokrećemo u časopisu BB-Informator.Rubrika naziva „Pitanja iz prakse" ima cilj da odgovori na pitanja i nedoumice sa kojima se susrećete tokom svakodnevnog rada sa pacijentima. Probudite u sebi deciju znatiželju i postavljajte pitanja.
Glavna i odgovorna urednica
Estela Gaković Ranisavljević